Trzydniówka jazzowa

2019 11 25 3 trzydniowka wydarzenia

Wszystkich zainteresowanych Jazzową Trzydniówką informujemy, że bilety-cegiełki oraz karnety są już dostępne u nas w Galerii.
21.11 godz.19.00 ZK Kollaboration - 45zł
21.11 godz.21.00 Algorhythm - 45zł
22.11 godz.19.00 Artur Dutkiewicz Quartet - 55zł
23.11 godz.19.00 Franciszek Pospieszalski TRIO - 30zł
KARNET na Trzydniówkę - 130zł
Zapraszamy - ilość miejsc ograniczona!

Już po raz drugi po wielu latach powraca do Olsztyna festiwal jazzowy.
W tym roku chcemy uczcić wielkiego polskiego jazzmana Tomasza Szukalskiego. Będzie więc koncert poświęcony temu muzykowi – Tribute to Tomasz Szukalski – Artur Dutkiewicz Trio. Czyli Wielki – Wielkiemu.


Artur Dutkiewicz wirtuoz fortepianu, wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego. Koncert ten odbędzie się 22.11
Pierwszy dzień festiwalu to dzień poświęcony młodym polskim jazzmanom ale już uhonorowanym, Którzy wydali swoje płyty, będą to : Emil Miszk zdobywca Fryderyka w kategorii jazz z zespołem Alghorytm oraz ZK Collaboration czyli genialny perkusista Adam Zagórski i Maciej Kądziela.
23.11 to dzień należący do dopiero powstałych zespołów jak np. Franciszek Pospieszalski Trio.
Będzie to ważny weekend z muzyką jazzową, która odradza się w naszym regionie.
ALGORHYTHM:21.11 godz.21.00
Otwarte podejście do improwizacji. Melodyjne frazy, nieoczywista rytmika, łaczenie
roznych idei, stylow muzycznych i osobowości. Matematyka i metafizyka – mathcore.
Zespoł Algorhythm powstał w 2013 roku. Ma na swoim koncie dwie płyty: „Segments”
(2015) i „Mandala” (2017). W roku 2018 zespoł został nominowany do nagrody Akademii
Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowa Płyta Roku za album „Mandala”. Jedyna
stała tworczości Algorhythmu sa zmiany. Sama zaś nazwa zespołu to słowo – symbol.
Odnosi się do pojęcia algorytmu, ktory jest codziennie stosowany we wszystkich
dziedzinach wspołczesnego zycia. Tak tez muzyka gdanskiego kolektywu oddaje codzienne
emocje i myśli wspołczesnego człowieka.
Emil Miszk – trabka
Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, elektronika
Szymon Burnos – Fender Rhodes, Moog, elektronika
Sławek Koryzno – perkusja, instrumenty perkusyjne
ZK COLLABORATION:21.11 godz.19.00
Projekt powstał w 2016 roku z inicjatywy perkusisty
Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli.
Muzycy po latach zbierania doświadczeń poza granicami
kraju, powrócili do ojczyzny i postanowili połączyć siły,
by wspólnie realizować swoje muzyczne pomysły.
Mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów
sprawia, że projekt jest niezwykle interesujący, wręcz
wyjątkowy.
Adam Zagórski i Maciej Kądziela zamieszkali w jednym
mieście i rozpoczęli współpracę, w której wykorzystują
swoje rozliczne doświadczenia i inspiracje, tworząc
muzykę charakteryzującą się otwartą harmonią i
ogromną ekspresją. Dzięki temu stworzyli oryginalny
program prezentujący ich wspólne przemyślenia na
temat muzyki improwizowanej.Do projektu zapraszają
też innych muzyków z różnych krajów świata. Zespół
łączy skomplikowany harmonicznie holenderski hardbop
z lekką nutą kopenhaskiej awangardy oraz
wyczuwalną inspiracją polską muzyką folkową.
Świadomie eksperymentują z nurtami wychodząc poza
ramy współczesnej muzyki.
ARTUR DUTKIEWICZ QUARTET - 22.11 godz.19.00
Tribute to TOMASZ SZUKALSKI
Artur Dutkiewicz fortepian
Radek Nowicki saksofon tenorowy
Adam Kowalewski kontrabas
Krzysztof Dziedzic perkusja
Koncert dedykowany jest legendzie polskiego jazzu, najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście - Tomaszowi Szukalskiemu, postaci niezwykle barwnej i charyzmatycznej.
Wystąpią muzycy, którzy przez 10 lat tworzyli jego ostatni zespół.
Program obejmuje utwory wykonywane wcześniej przez Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza napisane dla przyjaciela, z którym pianista występował przez blisko 25 lat.
Podczas koncertu wyświetlane są zdjęcia z różnych okresów działalności saksofonisty.
Klimat koncertu jest wyjątkowy, czuje się obecność Mistrza Szukalskiego.
TOMASZ SZUKALSKI (1943 - 2012) legenda polskiego jazzu, najwybitniejszy polski saksofonista tenorowy, postać charyzmatyczna i niezwykle barwna.� Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Daniellson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa.
Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.
Ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego był kwartet w składzie: Artur Dutkiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic. Występowali razem przez ponad 10 lat. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową (12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią.
Artur Dutkiewicz - pianista i kompozytor, wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez 25 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie. „Ambasador jazzu” /Jazz Forum 2012/, jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Koncertował w ponad 60 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival - Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.
Krzysztof Dziedzic – perkusista, jedna z najbardziej kolorowych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Oprócz współpracy z Tomaszem Szukalskim był także członkiem zespołu Nigela Kennedy, koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem, Karen Edwards. W 2017 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta „Tempo”.
Adam Kowalewski to kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy dając liczne koncerty w całej Europie a także w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany.
Do zespołu dołączył saksofonista tenorowy Radek Nowicki, którego Szukalski wyróżniał, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, występował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i Europie. Jest liderem zespołu Radek Nowicki Quartet.

Program koncertu obejmuje repertuar, który wykonywał Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza dedykowane przyjacielowi.
Podczas koncertu wyświetlane są zdjęcia z różnych okresów działalności saksofonisty.
Klimat koncertu jest wyjątkowy, czuje się obecność Mistrza Szukalskiego.
FRANCISZEK POSPIESZALSKI TRIO:23.11 godz.19.00
Accumulated Thoughts to drugi album kontrabasisty i kompozytora Franciszka Pospieszalskiego. Poprzednia, debiutancka płyta 1st level nagrana w sekstecie, była echem awangardowej atmosfery panującej w kopenhaskim konserwatorium, gdzie studiowała większość muzyków biorących udział w tamtym nagraniu. Obecna została zrealizowana jesienią 2018 w trio (w owianym już legendą Monochrom Studio). Tytułowe Zebrane Myśli stawiają na równi jazz, improwizację i klasyczne impresjonistyczne brzmienia muzyki fortepianowej. Płyta, obok wyobraźni kompozytora, zawdzięcza swój kształt grze pozostałych muzyków: pianisty Franciszka Raczkowskiego i węgierskiego perkusisty Pétera Somosa. Franciszek Pospieszalski studiował w duńskim Rhythmic Music Conservatory, a potem w Katowicach, gdzie poznał pianistę Franciszka Raczkowskiego (m.in. laureata VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach). Pochodzący z Budapesztu perkusista Péter Somos ukończył z wyróżnieniem studia muzyczne w Rotterdamie, po czym przeprowadził się do Polski poznając wyżej wymienionych muzyków, co zaowocowało utworzeniem zespołu.