Spektakl „Odwrócenie ruchu” Krzysztofa Kamil Baczyński
Piątek, 8 listopada 2019 o 19:00
Spektakl „Odwrócenie ruchu” został oparty na prozie i poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Tekst opracował i reżyserował Edward Sosna.
W kompozycji tekstu pominięto prozę i poezję dotykającą tematu powstania i wojny. Choć na pewno nie udało się to do końca, gdyż Baczyński jest nierozerwalnie związany z czasami wielkich cierpień Narodu Polskiego.
W twórczości Kamila niezwykle interesujący wydaje się nurt filozoficzny i egzystencjalny. Pod takim też kątem widzenia rzeczy, został skomponowany spektakl, zatytułowany „Odwrócenie ruchu”.
„Opowiadanie bez tytułu” - Kamila Baczyńskiego, stało się motywem wiodącym przedstawienia. Mówiąc w dużym skrócie i uproszczeniu, nawiązuje ono do życiorysu Kamila i Basi.
Z wybranej poezji wyłoniła się dojrzała postać poety poruszającego się w sferze tematów nad czasowych, które wzbogaca własnymi doświadczeniami i bagażem przeżyć wewnętrznych.
„Odwrócenie ruchu” to spektakl o miłości ale także o przemijaniu, to próba poszukania odpowiedzi na ważne pytania o życiu i śmierci o odnajdywaniu swojego miejsca i próbie ODWRÓCENIA RUCHU - „ruchu w nicość, w bezsens również ten związany z naszymi postawami.”
Premiera spektaklu zrealizowanego pod auspicjami Związku Artystów ZASP, odbyła się w dnia 19 kwietnia 1986 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.
Edward Sosna - polski aktor, teatralny, filmowy i telewizyjny. W 1961 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. 15 lutego 1961 zadebiutował na scenie łódzkiego Teatru Nowego w spektaklu „Żaby” Arystofonesa w reżyserii Kazimierza Dejmka. Występował na scenach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru im. Adama Mickiewicza w Czestochowie, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, oraz teatrów warszawskich: Narodowego i Rozmaitości.
Występował również w Teatrze Telewizji m.in. w spektaklach: „Partita na instrument drewniany” „Twarz pokerzysty” „Przykra historia Irwina Shawa” i innych. Wystąpił w serialach m.in. „M jak Miłość” „Na dobre i na złe” „Ojciec Mateusz” i innych. Odznaczony nagrodami: Złotym Krzyżem Zasług, Brązowe odznaczenie im. Jana Krasickiego, Odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Nagroda na VII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę Ułana i Korydona w spektaklu Leona Schillera w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Miałam przyjemność napisać muzykę do tego spektaklu i wspólnie z Panem Edwardem wykonać to dzieło w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedwabnie.
Teraz chcemy Was serdecznie zaprosić do Galerii Usługa w Olsztynie ❤️ 08.11.2019 o godz.19.00 ?