2022-09-10-_piano_i_tabla_wydarzenia.jpg

Koncert Artur Dutkiewicz/Piotr Malec piano tabla ethnojazz session

24-09-2022 |19:00

PIANO / TABLA ETHNOJAZZ SESSION

Artur Dutkiewicz - fortepian
Piotr Malec - tabla
Zapraszamy na koncert wyjątkowego duetu muzycznego. Fortepian jazzowy w połączeniu z egzotyczną tablą daje ciekawe brzmienia.
Fortepian i tabla to unikalne połączenie brzmienia instrumentu wybitnie europejskiego ze starożytnym instrumentem perkusyjnym wykorzystywanym szeroko w klasycznej muzyce indyjskiej. Medytacyjno - transowe dźwięki zabrzmią w oryginalnych orientalnych rytmach, oczyszczając emocje, wznosząc i przybliżając nas do źródła. Usłyszymy utwory z różnych kultur świata oraz współczesne mazurki Artura Dutkiewicza opracowane na dwa instrumenty: fortepian i tablę.

ARTUR DUTKIEWICZ - pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu”. Jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę, Bliski i Daleki Wschód, po Australię i Nową Zelandię.
Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem..
Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą.
Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r.
Artur Dutkiewicz prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO oraz jako jeden z nielicznych polskich pianistów jazzowych występuje SOLO. Jego ostatnie albumy „Mazurki”, Prana”, „Traveller”, „Comets Sing" zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.
Pianista koncertował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Thesaloniki Ethno Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival – Helsinki, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Fest.
W 2011 roku wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego
świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem
pokoju dla świata
Artur Dutkiewicz od wielu lat interesuje się muzyką i instrumentami różnych kultur świata, podczas swoich koncertów za granicą miał okazję występować z artystami grającymi na wielu oryginalnych instrumentach, m.in. na tabli, której złożone i pełne ozdobników rytmy w połączeniu z brzmieniem fortepianu tworzą wyjątkową barwę muzyczną.
PIOTR MALEC - tablista, jeden z nielicznych muzyków grających na tym instrumencie w Polsce. Zgłębia również tajniki innych instrumentów indyjskich takich jak mridangam, khanjira, pakhavaj oraz dholak. Naukę gry indyjskiej muzyki klasycznej na tabli studiował u mistrzów w Polsce oraz Indiach; u Jerzego Pomianowskiego, Prosenjit Poddar, Udaya Rajkarpoora, Sandesha Popatkara.
Koncertował w kraju i za granicą z uznanymi artystami z Indii m.in.: Rishabem Prasanną, Anupem Mishrą, Ananditą Basu, Amitem Chakraborty, oraz Polski z Michałem Czachowskim oraz Marią Pomianowską. Współpracuje z zespołem Indialucia, Natya Raga oraz Batik.
Koncert 24.09 godz.19.00, bilety dostępne w Galerii
Zapraszamy!