Finisaż wystawy malarstwa Jolanty Niedzieli Chudzik

  • Super User

26-11 godz. 19.00

Zapraszamy na finisaż wystawy malarstwa Jolanty Niedzieli-Chudzik
Jolanta o Sobie: Studia na wydziale sztuk plastycznych UWM Olsztyn, ukończyłam dyplomem z grafiki .w 2000 r.
Moja świadoma, indywidualna przygoda ze sztuką zaczęła się trochę później...Przez kolejne kilkanaście lat, wraz z partnerem prowadziłam trochę nomadyczny tryb życia, mieszkaliśmy w wielu krajach, Niemczech, Holandii, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii. W każdym nowym miejscu tworzyliśmy nowy świat, kolejny dom, Powstawały cykle obrazów, tożsame z miejscem, czasem, kolejną zmianą, tą na zewnątrz i tą wewnątrz mnie. W 2012 r. wróciliśmy do kraju, z dwójką synów zamieszkaliśmy na warmińskiej wsi. To fizyczne zatrzymanie, powrót do tego co znane, zapomniane, trudne, zapuszczenie korzeni, to kolejna podróż, podróż do siebie. Bliskość przyrody miała w tej drodze kluczowe znaczenie,
W Całym moim życiu przeprowadzałam się ponad 20 razy...
Brałam udział w ponad 20stu wystawach, w kraju i za granicą (m.in. Chicago)


Wystawa:
"DOM. Zapomniane formy bytu."
Czym jest, czym stał się dla mnie, czym staje się w obecnych czasach...
Tytuł wystawy to swoiste nawiązanie do fragmentu wiersza Kasi Góry "Montażownia" , który stał się inspiracją do obrazu Ocean. Tam "nienazwane formy bytu" w oceanie poznania, są zaproszeniem do eksploracji, poszukiwań, teraz okazują się być formami znanymi, zepchniętymi w podświadomość, zapomnianymi. Zataczamy koło, wracamy do początku. Droga do domu, do siebie, okazuję się być najtrudniejszą i najpiękniejszą z dróg.
Sama wystawa przybiera formę opowieści, w której czas przestaje być nieskończoną linią a staje się cyklem, okręgiem. Temat domu wraca jak rytm w starej, dawno niesłyszanej pieśni. Formy stają się raz wyrazistymi prostymi znakami, by potem rozpłynąć się w przestrzeni i zmaterializować na nowo. Na wystawie zobaczymy obrazy abstrakcyjne, grafiki i kolaże, prace powstałe w ostatnim czasie, ale również te "odzyskane" sprzed lat, które przemierzyły ocean.
Zapraszamy 26.11 o godz.19.00